Osocio NL


Osocio hakkında

English | Arabic العربية | Bahasa Indonesia | Chinese 汉语/漢語 | Deutsch | Español | Français | Italiano | Nihongo 日本語 | Ivrit עברית | Filipino | Polski | Português | Russian Русский язык | Slovenčina | Suomi | Svenska | Türkçe

Osocio kar amacı gütmeyen reklamlara ve toplumsal kampanyalara adanmıştır. Pazarlama ve aktivizmin çakıştığı yerde bulunmaktadır. Daha once Houtlust Blog olarak bilinen Osocio dünyanın her tarafından gelecek reklamcılar, reklam ajansları, taban merkezli aktivistler, sosyal girişimciler ve tüm iyi Samaritanlar için online bir merkezdir.

Web ortamında yüzlerce reklam blogu olmasına rağmen, Houtlust yalnızca sosyal reklamcılığı vurgulayarak onların hepsinden ayrı bir yerde durdu. Yalnızca satın alma kararlarını etkilemeye çalışan ticari reklamcılığın aksine, kar amacı gütmeyen reklamlar diğer insanlarla bağlantı kurabilmemiz için uğraşırlar. Sosyal reklamcılığın esrarengiz bir gücü vardır: Bizi durdurup, düşünmeye ve sonra da bir insana ya da bir gruba yardımcı olmak için harekete sevk eder. Ki bunları hiç tanımıyor olabiliriz, bizden farklı bir kültüre ait ve bizden binlerce kilometre uzakta yaşıyor olabilirler… Tam da bu yüzden bu reklamları takdir ediyor, onları çalışıyor ve üzerlerine uzun uzun tartışıyoruz. Umarız ki siz de böyle yapacaksınız.

2005’te Marc van Gurp tarafından kurulan Houtlust kar amaçlı olmayan reklamları toplayan kişisel bir çalışmaydı. İlk başta sitenin dili yalnızca Hollandaca idi ve siteye daha geniş bir izleyici kitlesinin çekilmesi düşünülmüyordu. Ama sitenin İngilizce versiyonu için hızla bir talep oluştu. Bir niş blogu olarak kurulan Houtlust giderek büyüdü ve çok geçmeden site kar amaçlı olmayan reklamcılık endüstrisi ve sosyal sorumluluk sahipleri için otorite haline geldi.

2007 baharında Houtlust için bir sonraki hamlenin ne olacağı tartışılmaya başlandı. Çok geçmeden Interaktif Onstuimig ajansı ve markalandırma ajansı olan Alef de Jong sitenin imajının yenilenmesinde ve yeniden sunulmasında destek vermeye gönüllü oldular.  Bu işbirliğinin sonucu olarak şu anda bulunduğunuz yer ortaya çıktı: Osocio.

Osocio bir blog’tan daha fazlasıdır. Kar amacı gütmeyen sosyal mesaj dünyası için tam bir kaynaktır. Küçük ya da büyük olsun yerel ve küresel sosyal meseleler için bir platformdur. Sosyal düşünürler ve iyi niyetli pazarlamacılar için bir cemiyettir.

Houtlust kürasyonu bir kişi tarafından yapılırken (Marc van Gurp), Osocio’ya başkaları da katkıda bulunacaktır. Katkıda bulunacaklar içinde çok sayıda farklı alan barındıran kar amacı gütmeyen sektörde konusunda uzman kişiler olacaktır. Sağ sütunda tanıtılan Osocio ekibi olarak bu uzmanlara şimdiden hoşgeldiniz diyoruz.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için tabi ki hepimizin kendine has görüşleri var. Ancak Osocio kendi siyasi ajandasını dayatmayacağına söz verir. Yayınladığımız kampanyalar, hiçbir zaman konuyla ilgili kişisel duruşumuzu işaret ediyor anlamına gelmeyeceklerdir. Hedefimiz yalnızca sosyal mesajların iletimini sağlamaktır. 

Eğer herhangi bir şekilde işbirliği yapabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin. Her zaman yeni kampanyalara ilgi duyarız. Bu yüzden üzerinde çalıştığınız kar amaçlı olmayan kampanyayı, ya da ajansınızın eserini, ilgili haber, link ve gerekli diğer bilgilerle lütfen bize gönderin.

Bu metni birçok dilde okuyabiliyor olsanız da, Osocio’nun tüm içeriği orjinal olarak İngilizce hazırlanmaktadır.


Etiketler: aktivizm, çevre, dayanışma, din, dizayn, eğitim, finansal kaynak toplama, girişimci, hayvan hakları, hükümet, iletişim, insan hakları, kadın sorunları , kampanya, kar amacı gütmeyen, kültür, medya, NGO, ödüller, pazarlama, politika, reklamcılık, sağlık, savaş, siyaset, sosyal, sosyal yardım, sponsorluk, STK, suistimal, şiddet, taban hareketleri, toplumsal, toplumsal cinsiyet, uyuşturucu maddeler, üçüncü dünya, yoksulluk, yol güvenliği

Bu metin advertising for peanuts’ın editörü ve metin yazarı Littlejohn tarafından hazırlanmış, İstanbul Bilgi Universitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi olan ve Erkan’s field diary’da blogging yapan Erkan Saka tarafından çevrilmiştir.


Some rights reserved 2005-2013 Osocio/Houtlust.
Disclaimer. Terms of use. Privacy statement.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 License.Osocio is powered by


Hosting:
Greenhost